UMUTLARIMIZ YANDI !

Adana’da ortaokul öğrencilerinin kaldığı kız yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ve 1 belletmen hayatını kaybederken yaralanan 22 öğrenci hastaneye kaldırılmıştır.

Hükümet yetkililerince yapılan açıklamaya göre söz konusu yurdun 2016 yılı haziran ayında denetiminin yapıldığı belirtilmektedir.

Ülkemizde faaliyette bulunan resmi ve özel yurtların ( KYK hariç ) denetimi Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinin 40. Maddesinde belirtilen “Yurtların mülki idare amirlerince yapılan denetimleri, mülki idare amirlerinin görevlendireceği iki kişiden oluşan ekiplerce yapılır. Bu ekipler; il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün ilgili şube müdürünün başkanlığında, yurdun sahibi olan gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişiliğini denetlemekle görevli kamu idaresinin il/ilçe temsilcisinden teşekkül eder. İlçede denetim ekibinin oluşturulamaması halinde ilde oluşturulan denetim ekibi denetlemeleri yapar.” denilmekte olup; Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğunda yapılmaktadır.

Yukarıda belirtilen yönetmeliğin 40. Maddesinin günümüze uygun olmadığı, açılan ve yapımı devam etmekte olan yurtların denetimlerinin alanlarında uzman kişilerce ( Mühendis, Teknisyen, İtfaiye, Sivil Savunma Uzmanı..) gibi vb. kişilerce, idari işlerinde MEB’in görevlendireceği kişiler ile birlikte yapılması gerektiği alenen ortadadır. Bu önerimizle ilgili olarak sendikamızın gerekli yazışmaları yapacağını kamu oyuna şimdiden bildiririz.

Bizler YURT Sendikaları olarak; yapılan bu denetimlerde görev alacak kişilerin, bilir kişi vasfına sahip, diploma sahibi uzman kişiler olmasına inanmaktayız.! ‘İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın’ düsturunu bilen bir ceddin fertleri olarak, yüce milletimizin faydasına ve geleceğine olacak her türlü konuda olduğu gibi, bu konudaki duyarlılığımızın ve kararlılığımızın devam edeceğini ve atılan adımların takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.

Hayatını kaybeden sevgili öğrencilerimize ve eğitmenimize, Yüce Allah’tan Rahmet, Ülkemize, ailelerine sabır ve baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Tufan GÜL
30 Kasım 2018

Yorum yaz