YETKİLİ Sendika! ETKİSİZ Zam!

Kamu personelini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini değerlendiren Tufan GÜL; Yetkili konfederasyon hükümetten gelen 5+6 zam teklifini redderek masadan kalktı ve 5+7 zam önerisini kabul ettiler. Seyyanen zam, bayram ikramiyesi, refah payı, giyim yardımı ikramiyeleri ve vergi dilimlerinin düşürülmesi gibi ana başlıkların hiçbirini konuşmadan, toplu sözleşme ikramiyesinin 134 TL den 400 TL’ye yükseltilmesini başarı olarak gösterdiler, sözleşme masasına Tatar Ramazan gibi oturup Züğürt Ağa gibi kalktılar.

TÜİK enflasyonu yüzde 19, Reel enflasyon yüzde 35, seyyanen istenen 600 TL ve iki yıl için yüzde 39 iken, memura ve emekliye uygun görülen zam, imza attıkları sözleşme sonunda 2022 yılı için 5+7, 2023 yılı için yüzde 8+6 toplamda yüzde 26 ve enflasyon farkı oldu. Memur Sen yetkili ama etkisiz bir sözleşme zammına imza attı.

2018 yılından bu güne, 3600 ek gösterge ha çıktı, ha çıkıyor, ha çıkacak, ha çıkmak üzere diye çalışanlar oyalandı. Çalışma Bakanı, 3600 ek gösterge ile ilgili olarak sendikalarla çalışma grubu kuracaklarını söylüyor, sanki Ay’a sondaj ekibi gönderip doğalgaz arayacaklar. Milyonlarca kamu emekçisini ilgilendiren bu kadar önemli bir konu TBMM iradesiyle bir dakikada çözülebilecekken, umutlar yine 2023 yılında yapılacak seçimlere kaldı.

Yorum yaz