Öğretmen atamalarının iptal edilmesi ve Memur Öğretmenler

YURT-Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan Gül, memur olarak görevlendirilen öğretmenlerin atamalarının iptal edilmesi gerektiğini vurguladı

Memur olarak görevlendirilen öğretmenlerin atamalarıyla ilgili konuşan YURT-Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan Gül, sendikaya konuyla alakalı olarak şikayet geldiğini hatırlattı. Gül, “Bakanlığımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Özel Büro, Ar-Ge Proje Ekibi, Sivil Savunma Yetkilisi, Çözümleyici ve Programcı, Mebbis Yöneticiliği, Bilgisayar Teknikerliği bölümlerde görev yapacak Genel İdare ve Teknik Hizmetleri Sınıfında personellerin yerine okullarda eğitim öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan öğretmenlerden geçici görevlendirme ile öğretmenlerden oluştuğunu sendikamıza yapılan şikayet ve gözlemlerimiz neticesinde tespit edilmiştir. Bir an önce bu durumdan vazgeçilmelidir” dedi.

Yönetmelik uygulanmalı
Milli Eğitim Bakanlığına yazılan Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporunu hatırlatan Gül, “Raporda da belirtildiği gibi, ‘Söz konusu bölümlerde görev yapacak kadroların öncelikli olarak belirtilen sınıflarda çalışan personel ile yapılması gerekirken eğitim-öğretim sınıfı (öğretmen) eliyle gördürülmesi hem öğretmen açığını fazlalaştırmakta hem de Tasarruf Tedbirlerinin İşgücü Tasarrufu Konusunda Alınabilecek Önlemler başlıklı ihtiyaca uygun personel istihdamı planlaması yapılmalıdır.

Hizmet tanımlamaları yapılmalı ve hizmet türlerine göre standart personel sayısı ve niteliği belirlenmeli, standart dışı istihdama izin verilmemelidir’ denilmektedir. Bu sebeple; Eğitim-öğretimin daha kaliteli ve etkin olacağından bahsedilen bölümlere kadrolarında uzmanlaşmış personellere öncelik verilmesi ve bu tür görevlendirmelerin Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğine göre yapılmalıdır” dedi.

Atanamayan memur öğretmenler
Atanamayan memur öğretmenler konusuna da değinen Gül, “3 yıldır mücadelesini verdiğimiz öğretmen olmaya hak kazanmış Kamu Personellerinin 31.08.2012 tarihinde MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile atama yolu kapatılan ve mağdur edilen memur öğretmenlerin mağduriyetlerinin son bulması için asıl meslekleri öğretmenlikten uzak devlet dairelerinde unutulmuş kamu personelinin durumunun düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

MEB ve Cumhurbaşkanlığı ile yazışmalar yaptıklarını aktaran Gül, “Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) bilgisayar işletmeni, şef, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, iş ve meslek danışmanı, ambar memuru, PTT gişe görevlisi, zabıt kâtibi, mübaşir, infaz koruma memuru, polis, itfaiyeci, şoför, kaloriferci, hizmetli gibi mezuniyet dışı unvanlarda görev yapan memurların durumlarının düzeltilmesi lazım” dedi.

Meslekleriyle ilgili kadrolarda çalışılması gerektiğinin altını çizen Gül, “Devletimiz tarafından maaşı ödenen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi açıklamalar da göz önünde bulundurulduğunda bütçeye ek yük getirmeden yalnızca kadro kaydırmasıyla en uygun verimle öğretmen açığını azaltacak çözüm olan öğretmenlik hakkına sahip memurlardan isteyenlerin kadrolarının verilerek mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

YURT – Sendikaları
Basın Bürosu

Yorum yaz