Görevde Yükselme Sınavına Çalışma Tekniği

Görevde Yükselme Sınavı söz konusu olunca kamu çalışanlarının geleceği de söz konusu oluyor. Bu durum birçok Kamu Görevlisi tarafından bilinen bir gerçek. Şu an bu yazıyı okuyorsanız siz de bu durumun farkındasınız ve başarılı olmak istiyorsunuz. Bunun için Görevde Yükselme Sınavına etkili çalışma yöntemleri size oldukça yardımcı olacaktır. 

Kamu çalışanları için ders çalışmak ve motive olmak daha kolay gelirken bazılarının biraz daha fazla çalışması gerekebilir. Günlük ve haftalık planlar yapmak, dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak, gerektiğinde mola vermek gibi bazı teknikler sayesinde verimli ders çalışmak mümkün. Bu sayede hem kısıtlı zaman içerisinde yapman gereken işleri bitirebilir hem de daha kolay konsantre olabilirsin. Bu sebeple bu teknikleri uygulamak, ders çalışırken verimli olabilmek için oldukça önemlidir.

  • Yapabileceğinden daha fazla işi birkaç güne sığdırmaya çalışmak paniğe kapılmana ve konsantrasyonunu kaybetmene neden olabilir. Bu nedenle ders çalışma programı hazırlarken günlük yaşamını ve gün içerisinde ders çalışmaya ne kadar vakit ayırabileceğini düşünerek gerçekçi olmak gerekir.
  • Ders çalışırken ihtiyacın olmayacaksa telefon, tablet gibi elektronik cihazları çalışma alanından uzaklaştırabilirsin. Gelen  bildirim veya aramalar dikkatini dağıtabilir. Telefonunu başka bir odada bırakmak, ders çalışırken farkında olmadan telefonu alıp sosyal medyaya bakınmana da engel olacaktır.
  • Hiç duymadığın konuya çalışmak, birkaç saatlik bir derste dinlediğin konuya çalışmaya kıyasla daha zor olabiliyor. Bu sebeple açılan Görevde Yükselme eğitimlerine düzenli olarak katılmak, verimli ders çalışabilmek için önemli.
  • Çalışırken müzik dinlemek, televizyonun açık olması gibi faktörler verimli ders çalışmayı engellemektedir. Bunun yanı sıra ders çalışırken başka işlerle meşgul olmak da dikkatini dağıtacaktır. Dolayısıyla çalışma tempon düşecektir.
  • Konulara çalışırken okuyup geçmemelisiniz. Okuduğunuz konuları önce not alarak ya da işaretleyerek konulara çalışmalısınız. Anlamadığınız konuları da not edin. Böylece önemli konuları belirlemiş olursunuz.
  • İyi bir plan sayesinde, kısıtlı zamanın olsa bile alabileceğin en iyi sonucu alabilirsin. Plan yaparak her gün ne yapacağını ve haftanın sonunda nereye varabileceğini belirlemiş olursun.
  • Konulara çalıştıktan sonra öğrendiklerinizin havada kalmasını istemiyorsanız soru çözmelisiniz. Böylece hem neyi ne kadar iyi öğrendiğinizi fark edersiniz hem de öğrendiklerinizi pekiştirirsiniz.

Görevde Yükselme Sınavında başarılar dilerim.

Yorum yaz