Devlet Memuru Olmada Yaş Sınırı Var Mıdır?

Memur olabilmek için asgari yaş şartı 18 yaşının tamamlanmasıdır. Yani 18 yaşını ikmal ederek 19 yaşından gün alınması halinde memur olunabilir. Yaş şartı memurluğa atanmada genel şartlar içinde sayıldığından, kurumlar atayacakları memurların yaş durumunu dikkatli incelemek zorundadır. Bu çerçevede memurun sosyal güvenlik açısından da kazai rüşt kararı alınarak atanılan görevler hariç olmak üzere 18 yaşının üzerindeki hizmetleri emeklilik derecesinin belirlenmesinde dikkate alınır.

657 memur olmak için genel ve özel şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma.
  • Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olanlar ve Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilir.
  • En az ortaokulu bitirenler memur olabilirler.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak.
  • Askerliğini yapmış veya askerlik çağına henüz gelmemiş olan erkekler devlet memuru olabilir.
  • Memur adaylarından Akli dengesinin yerinde olması aranmaktadır.

657 Memur Olma Özel şartları:

  • Teknik, sağlık, yardımcı sağlık, eğitim ve öğretim, avukatlık, dini hizmetler, emniyet, jandarma, sahil güvenlik ve yardımcı hizmetler sınıflarından herhangi birinden diploma almış olmak.

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesi gereğince alım ilanlarında yaş alt ve üst sınırlaması getirilmeyen her kadroda yaş şartı olmayan memur çalıştırabilir. Alınacak olan kadro için yaş sınırı getirilmemiş ise 40 yaş üzerinde olsa dahi alım ilanlarında yaş sınırı belirtilmemiş ise kadroya alınabilir.

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddede A grubu alımlar için 35 yaşını doldurmamış olmak hükmü ile alımlarda yaş üst sınırı getirilmiştir yine ilgili madde gereğince 18 yaşını tamamlayanlar hükmü yer aldığından alımlarında alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

KPSS’ye girip devlete atanmak isteyen vatandaşlar memurlukta yaş sınırı;

KPSS A grubu için ilgili yasalarca belirlenen yaş sınırı 18’ini doldurmuş ve 35 yaşını aşmamış olmak (Uzman yardımcılığı, denetçi yardımcılığı, müfettiş vb. meslekler)

KPSS B gurubu için ise ilgili yasalarca herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır.

Sağlık kurumlarında yaş sınırı ise 18-35 yaş arası olarak karışımıza çıkıyor.

Öğretmenlik için yaş sınırı ise geçmiş senelerde 40’ken bu yaş sınırı kaldırılmıştır ve herhangi bir yal kısıtlaması yoktur.

Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversite Hastanelerinde yapılan sağlık personeli alımları, KYK 4 B sözleşmeli yurt memuru alımı, Sivil memur alımı, İtfaiye alımı ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışılan yerlerde yaş sınırı aranmamaktadır.

POMEM alımlarında ise kadınlarda en fazla 28 erkeklerde ise 30 yaş sınırı vardır.

Devlet Memuru Olabilmek İçin Sınav Şartları:

Devlet kamu hizmet ve görevlerine memur olarak atanacakların, açılacak olan memurluk sınavlarına girmeleri ve sınavı geçmeleri gerekmektedir.

 

Yorum yaz