Öğretmenlerimiz itibar istiyor!

Öğretmenlerimiz kariyer değil itibar istiyor!

Millî Eğitim Bakanlığınca, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik olarak sınıflandırılmasını değerlendirilirken, Öğretmenlik zaten bir ihtisas mesleğidir, kıdemi dolan her öğretmen ilgili tazminatlardan yararlanmalıdır. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavsız verilmelidir. Öğretmenlerimiz kariyer değil itibar istiyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik uygulamasını kabul etmek demek, eğitimde yaşanan sorunların daha da derinleşmesine onay vermek anlamına gelmektedir. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavsız verilmelidir. Öğretmenlerin performansları sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecek olmaları, yaptıkları işin önemi ve niteliği ile ters düşmektedir. Kariyer basamakları uygulaması, öğretmenler arasında hiyerarşi yaratmak, farklı ücret politikası uygulamak, eşit işe eşit ücret ilkesinin ortadan kaldırılması demektir.

Öğretmenlerimizin sosyal ve ekonomik mesleki sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi, mesleki itibarsızlaştırmaya son verilmesini gerekmektedir. Dolayısıyla asker ve polisler rütbe alırken sınava tabi tutulmuyor ise öğretmenlerimize de, sınav şartı olmadan 10 yılını dolduran her öğretmen uzman öğretmen, 20 yılını dolduran her öğretmen başöğretmen olarak verilmelidir.

"Öğretmenlerimiz itibar istiyor!" için 1 Yorum

  1. Avatar
    Hamza Durmaz
    12 Ağustos 2022, 3:07 pm

    desteklerinizden dolayı teşekkür eder başarılar dilerim

    Yanıtla

Yorum yaz