Termik Santrale Hayır

Son zamanlarda Eskişehir’de Alpu ilçesinde kurulacak olan termik santral krizi yaşanıyor. Çevrecilerle Termik Santral yapmak isteyenler arasında büyük bir savaş var.

Termik Santraller katı, sıvı ya da gaz halindeki fosil yakıtların kimyasal enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü elektrik santralidir.

Türkiye’de en çok bulunan ve sahip olduğu yakıt, düşük-kaliteli ve yüksek derecede kirlenmeye yol açan linyittir ve ülke enerji üretiminin belkemiğidir.

Ancak; Linyit kömürün kullanımında çok yüksek miktarlarda kükürt dioksit, azot oksitler karbonmonoksit, hidrokarbonlar, partiküler madde ve kül oluşturmaktadır. Bu atıklar, çevre sağlığına ve canlılara çok çeşitli biçimlerde zarar verebilir.

Verebilecek bu zararlı etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. Yine bun termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor, kanser vakalarında artışa neden oluyor, tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor.

Üzülerek söylüyorum ki termik santral yapacak olan firma veya şirketler bu konuda destek verenler bu konularda bilgi vermiyorlar.

Termik santralin kurulmasına karşı çıkanlar ise yerel, ulusal medyada ve sosyal medyada suç işliyormuş gibi gösteriliyor.

Yapılan ve yapılacak olan termik santraller sadece bu günümüzü değil geleceğimizide kirletiyor. İşte bu yüzden çocuklarımız ve geleceğimiz için enerji üretiminde ağırlık yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yer verilmesi gerekiyor.

 Tufan GÜL

15 Aralık  2017

Yorum yaz