‘Okullar bu koşullarda açılmamalı’

YURT – Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan Gül, okulların durumuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunarak, “Okullar bu koşullarda açılırsa vaka sayısı artar” dedi

Gül, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların durumuyla ilgili işaret ettiği Bilim Kurulu toplantısına iyi bir karar verilerek okulların açılmayacağı duyuruldu. Gerçekleşen toplantıda Bilim Kurulu üyeleri yüz yüze eğitimin en az 1 ay boyunca başlatılmaması gerektiğine yönelik tavsiye kararında bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da değerlendirmelerde bulunarak,  ‘31 Ağustos tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz.

21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verdik’ şeklinde bilgi paylaştı. Okulların açılıp açılmayacağı, örgün öğretime geçilip geçilmeyeceği hususunda verilecek karar illerin inisiyatifine bırakılmalı. Okul aile birlikleri, veliler, sendikalar, eğitim ile ilgilenen dernek ve vakıflar kısacası tüm paydaşlar işin içine katılıp, istişare edilerek bakanlıkça karar verilmeli ve süreç yönetilmelidir” dedi.

‘En üst seviyede tedbir şart’
21 Eylül’de okulların açılması halinde ise, öğrencilerin her an ihtiyaç duyabilecekleri maske, kolonya ve dezenfektan gibi ihtiyaçların çantalarında veya her sınıfta bulundurulması gerektiğini vurgulayan Gül, “Öğrencilerin tamamında maske, mesafe ve hijyen kuralının uygulanması hususunda bilinç oluşturulmalıdır. Okulların kapasiteleri sosyal mesafeye uygun hale getirilmeli, temizlik ve hijyen malzemesi ihtiyaçları ve bütçe temin edilmeli, okullar bunları istedikleri zaman kullanabilmeli ve okullarda ödenek sıkıntısı yaşanmamalıdır.

Okul ve kurumlarda sürekli hijyen sağlanması için İş-Kur bünyesinden gelen çalışanlar her sene olduğu gibi ekim ayında değil, ağustos sonu gelmeden göreve başlatılmalıdır. Ayrıca okullardaki mevcut öğretmen açığı giderilmeli, okula geliş gidişlerde öğretmen ve öğrencilerin sosyal mesafeye uygun bir şekilde ulaşımı sağlanmalıdır.

Kantinlerde, yemekhanelerde, okul pansiyonlarında ve spor salonu, konferans salonu gibi okulun tüm eklentilerinde sosyal mesafe, hijyen ve diğer tüm tedbirler en üst düzeyde alınmalıdır” diyerek önerilerini sıraladı.

18.08.2020
Esra ALTUNKES
akdenizmanset.com.tr

Yorum yaz