Bilim Kurulu kararlarına MEB uymalı

YURT – Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan Gül, yüz yüze eğitimin başlayacağı 21 Eylül öncesinde Bilim Kurulu kararlarına Milli Eğitim Bakanlığının uymasını isteyerek, “Sağlık her şeyden önemli” dedi.

YURT Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tufan Gül, 21 Eylül’de okulların açılacak olmasının gerekli önlemler alınmadan gerçekleşemeyeceğini ifade ederek, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘21 Eylül’de yüz yüze eğitimi başlatacağız’ dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise ‘1. sınıfların alışması açısından 2+5 şeklinde sayıyı azaltarak, yani 2 gün devam, 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir’ dedi. YÖK ise üniversitelerde güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılmasını talep etti. Okullar 21 Eylül’de açılacaksa okulların hijyen ve temizliğin sağlanması için İş-Kur Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında çalışacak olanların 21 Eylül’den önce göreve başlatılması gerekiyor” dedi.

Gül,  öğrencilerin her an ihtiyaç duyabilecekleri maske, kolonya, dezenfektan gibi ihtiyaçlarının her sınıfta olması gerektiğinin altını çizerek, “Öğrencilerin çantalarında veya her sınıfta hijyen malzemelerinin bulundurulması salgın hastalık bilincinin oluşturulması, okulların kapasitelerinin sosyal mesafeye uygun hale getirilmesi, temizlik ve hijyen malzemesi ihtiyaçlarının ve bütçe temininin sağlanması, okulların bunları istedikleri zaman kullanabilmesi ve ödenek sıkıntısının yaşanmamasını Milli Eğitim Bakanlığı sağlamak zorundadır. Bunları Bakanlık gerçekleştiremiyorsa kimsenin sağlığı ile oynanmamalı. Sağlık her şeyden önemlidir” diyerek konuşmasını tamamladı.

07.09.2020
Esra ALTUNKES
akdenizmanset.com.tr

Yorum yaz